Renginiai
Apie mus rašo...

Forumo teatras ir dienos stovykla FLUXUS MINISTERIJOJE

 Forumo Teatras – visuomenės veidrodis

 

Liepos 1 d. Fluxus ministerijoje Forumo teatras surengė baigiamąjį sezono spektaklį „Diskusija apie save ir kitus“, kuriame pasirodė ne tik nauja Forumo teatro jaunųjų aktorių grupė, bet ir kiti svečiai: bardas Mindaugas Ancevičius, jaunųjų iliuzionistų duetas „Duero“, breiko šokėjai broliai Edgaras ir Marius, Oskaras iš „Minimum“ teatro ir 100 draugiškai nusiteikusių žiūrovų, nes tą dieną  Forumo teatras šventė 6 metų gimtadienį. Forumo teatro gimtadienyje dalyvavo ir 20 vaikų iš globos namų, smagiai laiką leidžiančių  Forumo teatro organizuotoje dienos stovykloje „Forumo teatras-mano draugas“, kurią rėmė Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo departamentas.

Stovyklautojas Marius po spektaklio pasakė: „Mums didelė garbė dalyvauti Forumo teatro gimtadienyje...“ Tai buvo puikus Forumo teatro darbo įvertinimas.

 

Žiūrovės Dovilės įspūdžiai apie Forumo teatrą

 

Prisimenate filmą Drugio efektas”, kai pagrindinis veikėjas bando pakeisti esamą situaciją vis grįždamas atgal į praeitį? Sakysite fantastika, žmogus negali keisti praeities. Sutinku, tačiau Forumo teatras siūlo pakeisti dabartį, iškelti problemas, drąsiai diskutuoti ir siūlyti sprendimo būdus.  Nusipirkę bilietą už simbolinę socialinę kainą (5 Lt.) į šio teatro spektaklį, Jūs įgyjate teisę keisti spektaklio eigą, taip išreikšdami nuomonę dėl susidariusios problemos.

 

Nuo Brazilijos iki Lietuvos

„Forumo Teatro” idėja paprasta, bet tuo pačiu ir geniali. Ji gimė brazilui Augustui Boalui XX amžiaus 6 dešimtmetyje. Būdamas teatro režisieriumi po spektaklio jis organizuodavo aptarimus, kuriuose žmonės išdėstydavo savo mintis apie veikėjų poelgius. Vieną kartą žiūrovė neiškentus spektaklio pabaigos, atsistojo ir užlipus ant scenos pradėjo vaidinti, kaip turėtų pasielgti personažas. Toks akibrokštas virto genialia idėja: teatras turi keisti visuomenę, iškeldamas  problemas, o sprendimų būdų ieškoti ir diskutuoti privalo žiūrovai. Šis metodas lyg virusas plito po pasaulį, dirbant su rizikos grupėmis, bandant drąsiai kalbėti apie problemas. Ne išimtis ir Lietuva. Prieš 6 metus aktorė, Rimanta Vaičekonytė, aktorystės meno besimokančiam Vilniaus jaunimui pristatė „Forumo Teatro“ metodą. Būtent ši interaktyvi idėja iš miego pažadino egzistuojančias problemas.

 

Be reikalo neploti

Nusipirkę bilietą Jūs tampate spektaklio aktoriais. Iš pradžių draugiškai nusiteikę aktoriai „įlekia“ į salę, spaudžia rankas, drąsesni apsikabina šiek tiek sutrikusius žiūrovus. Tuo netikėtumai nesibaigia. Aktoriai neleidžia ramiai įsitaisyti kėdese, vienas kitas reakcijos ar dėmesingumo žaidimas, tarsi įspėjamasis signalas žiūrovui, informuojantis apie tai, kad pasyviu stebėtoju šiame teatre tikrai nebūsite. Atsisėdę stebite situaciją, kai konfliktas pasiekia kulminaciją, vadinamasis ,,džokeris“ (įsivaizduoti kaip tarpininką tarp žiūrovų ir aktorių) sustabdo spektaklio vyksmą ir pradeda diskusiją su žiūrovais. Iš pradžių nedrąsiai žiūrovai analizuoja situaciją, įvardija, kas yra auka, kas pagrindinis skriaudėjas. Taip pat publika gali klausinėti aktorių, jie atsakinėja, įsikūnydami į vaidinamą personažą. Įvardijus problemą, auką, agresorių veiksmas tęsiamas toliau, tačiau kai tik žiūrovas nori pakeisti situaciją, suploja du kartus rankomis ir lipa į sceną, keisdamas, kurį nors veikėją. Tokiu būdu žiūrovai keičia situaciją, tapdami aktoriais ir bandydami išspręsti problemą.

 

 Tikslas – gražinti pasaulį

Taikos siekia ne tik grožio konkursų dalyvės, bet ir jaunieji aktoriai. Šiandien auginama jau trečioji „Forumo Teatro“ karta, kurioje aštuoniolika moksleivių ir studentų, repetuodami du kartus per savaitę jau  parodė 10 spektaklių Fluxus ministerijoje ir sukvietė per 500 žiūrovų. Jaunieji aktoriai bando priversti juos diskutuoti ir matyti esmas problemas: „Mes nespendžiame problemų, mes tik veidrodis, kuris atspindi esamą situaciją, bandome priversti diskutuoti, iššaukti žmonių reakciją.“ Jaunuoliai ne tik tobulina aktorinius įgūdžius, bet ir bendravimo sugebėjimus, gyvenimiškose situacijose nebelieka pasyvūs stebėtojai ar agresoriai. Paklausti, ar įgytas žinias teko pritaikyti realiame gyvenime, visi vieningai palinksi galva: „Ankščiau matydama girtus vyrus, lendančius prie jaunų merginų, nežinodavau, ką daryti. Dabar vaidindama įgijau patirties, išmokau analizuoti situaciją,“- teigė viena iš aktorių. Kitas jaunuolis priduria, kad yra tekę malšinti konfliktą, pasitelkus „Forumo Teatro“ metodą: „Eini prie konfliktuojančių ir bandai klausinėti, ar teisingai pasielgta, kas yra auka, o kas skriaudėjas“. Visi „forumiečiai“ vieningai sutaria, kad „Forumo Teatras“ pirmiausia, pakeitė jų mąstyseną, o saldžiausiu darbo vaisiumi įvardija neutralių žmonių skaičiaus mažėjimą: „Jeigu mes turime problemą, turime apie ją ir kalbėti, išklausyti įvairių nuomonių. Mūsų tikslas nėra rodyti aukšto lygio meną, o atskleisti visuomenei aktualias problemas.“

 

Spektaklio temos – realybės atspindžiai

Norėdami išjudinti visuomenę, kovoti su įsišaknijusiu  pasyvumu „Forumo Teatras” inscenizuoja aktualias šių laikų problemas - nuo paauglio kontrabandininko iš Tauragės, kuris užsiima nelegalia veikla, nes šeimai trūksta pinigų iki smurto šeimoje ar turtinės diferenciacijos klasės kolektyve. „Temas diktuoja atlikti anketiniai tyrimai mokyklose arba kitose bendruomenėse. Psichologės atlieka apklausų analizę, tada situacija išryškinama bei perkeliama į sceną. Kartais kartu su forumiečiais susėdę į ratą diskutuojame apie tai, kas svarbu šiandien, apie tai, kas neramina. Tokiu būdu irgi gimsta etiudų temos,“- teigė „Forumo Teatro“ vadovė Rimanta Vaičekonytė. Temų įvairovė, skirtingi personažai tampa painiu galvosūkiu situaciją bandantimes pakeisti žiūrovamas. Dažnai iš pirmo žvilgsnio asmuo, esantis „blogietis“ pats išgyvena vidinę dramą, tada žiūrovai suvokia, kad taip lengvai pakeisti situacijos neišeis. Žmonių tarpusavio santykiai lyg kortų kaladė, vienam paslydus kelyje, kitas irgi krenta. Nors kiekviename etiude vyrauja dažno Lietuvos paauglio problema, „forumiečiai“ neigia, kad jaunimas  problematiškiausia visuomenės grupė: „Paugliai kaip tik ta grupė, kuri gali ir privalo būti aktyviausia, keisti mūsų visuomenę.“ Paklausti, kodėl negvildena, pavyzdžiui, pensininkų problemų, aktoriai atsako, kad vaidinti benraamžius paprasčiau, o ir publika dažniausiai yra jaunuoliai. Kita vertus, projektų koordinatorė Danguolė Girčienė atskleidė ateities planus nuo rudens kurti suaugusių grupę.

 

Šiandienos vargai, rytojaus planai

„Forumo Teatras“- savanoriška organizacija, kurioje žodis atlyginimas neegzistuoja. Priešingai, Rimanta prisipažįsta, kad norint sumokėti komunalinius mokesčius, reikia atverti savo piniginę: Aišku, esame labai dėkingi Fluxus ministerijai, kuri suteikia patalpas.“ Ankstesnę paramą iš Kultūros Ministerijos, Britų Ambasados ir Pasaulio Banko krizės laikotarpiu pakeitė simbolinė bilieto kaina – 5 litai.  Pinigų stoka riboja ir iniciatyvių žmonių idėjų  įgyvendinimą: Turime idėją nusivežti Kulautuvos vaikus, sergančius bronchitu ir tuberkulioze, į kalnus, tačiau trūksta paramos.“ Tačiau išlikti sunkiomis ekonominėmis sąlygomis padeda aktyvus jaunimas, kuris kartu žengdamas su savo vadovėmis ragina visuomenę nelikti abejinga.   

 

 Veiklos sritys už teatro ribų

Keturios Fluxus ministerijos sienos neapriboja jaunų ir aktyvių žmonių. Forumo Teatras“ organizuodavo kasmetines vasaros stovyklas, į kurias būdavo įtraukti ir rizikos grupėms priklausantys asmenys: Matydavome kaip jie keičiasi, pradeda bendrauti. Šiais metais organizuojame dienos stovyklą, kuriuose dalyvaus vaikai iš globos namų.“ Taip pat vedami meno terapijos užsiėmimai, kuriuose prisidengus piešinio motyvais, išsakomi vidiniai konflikai ir fobijos. Dažnai Forumo Teatras“ dalyvauja konferencijose, seminaruose, kur jų pasirodymas padeda išryšknti problemą ir sukelti diskusijas. Pasirodymai mokyklose irgi skatina prabilti apie bendruomenės problemas, užmegzti dialogą tarp mokytojų, mokinių ir tėvų.

 

 

<< Atgal