Naujienos
Projekto "Piliečio kelias" baigiamoji tarptautinė konferencija. 2014 09 30 - 2014 10 02

2014 metų rugsėjo 30 dieną Vilniuje susirinko visi pagrindiniai tarptautinio projekto „Piliečio kelias“ dalyviai: mokytojai ir moksleiviai iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos. Susitikus metus nesimačiusiems dalyviams bei susipažinus su naujai prisijungusiais žmonėmis salėje tryško emocijos, skambėjo skirtingos kalbos ir juokas. 


 

Visiems susirinkus, konferenciją pradėjo viešosios įstaigos „Menų ir mokymo namai“ direktorė, projekto „Piliečio kelias“ vadovė Rimanta Vaičekonytė, kuri pasveikino visus susirinkusius dalyvius, pristatė programą, atsakė į dalyvių klausimus bei palinkėjo geros konferencijos.

Kad dalyviai po ilgos kelionės įgytų daugiau energijos, teatro ir improvizacijos specialistė Silvija Stonkutė pakvietė visus keliems aktyviems ir linksmiems žaidimams, po kurių prasidėjo rimtoji konferencijos dalis.

 

Projekto koordinatorė, viešosios įstaigos „Menų ir mokymo namai“ atstovė, psichologė Virginija Skučaitė dalyviams pristatė pagrindines projekto veiklas bei rezultatus, su žmogaus teisėmis susijusią situaciją Lietuvoje, dalyvių atsiliepimus apie projekto metu įgytas žinias ir patirtį, jų pateiktus pavyzdžius apie žmogaus teisių pažeidimus visose projekto šalyse. 
 

Kitas pranešimas sudomino dalyvius, įtraukė į diskusiją, kuri tęsėsi dar ilgai po užsiėmimo. Pranešimą tema „Europos Sąjungos piliečiuų teisės. Pasaulinė politika ir žmogaus teisės“ skaitė buvęs Europos Parlamento narys (2004 – 2014), Lietuvos socialdemokratų partijos narys, Lietuvos Nepriklausomybės Valstybės Atkūrimo Akto (1990 03 11) signataras Justas Vincas Paleckis. Jis ne tik kalbėjo apie Europos Sąjungą bei jos piliečius, bet ir organizavo „mini-referendumus“ tarp dalyvių, kviesdamas svarstyti Europos Sąjungos ateities perspektyvas. 


 

Programos „Europa piliečiams“ atstovė Lietuvoje Asta Visminaitė pristatė projektą remiančią Europos Sąjungos programą Europa piliečiams, jos teikiamas galimybes.  


 

Kazimiero Simonavičiaus dėstytoja, mediatorė, Europos Sąjungos teisės specialistė Jolanta Tupko – Mazur pristatė pranešimą „ ES istorija, pagrindiniai ES teisiniai dokumentai, ES perspektyvos, bendra valiuta. Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija. Orumas, laisvės, lygybė“. Pranešimas atskleidė ilgą ES formavimosi istoriją, dokumentų gausą bei sudėtingas sutarčių veikimo procedūras bei mechanizmus.  


 

Galiausiai visus susirinkusius dalyvius sudomino ir pralinksmino Lietuvos mokinių parlamento Švietimo ir mokslo komiteto nario, Vilniaus regiono vicepirmininko Daumanto Stundžios kalba apie jaunimo teises ir pareigas. Jaunasis lektorius parinko smagių ir taiklių pavyzdžių, kurie pasirodė artimi publikai.   

Kita diena (spalio 1) buvo skirta visų mokyklų – dalyvių savo veiklos ir pasiektų rezultatų pristatymui. Kiekvienai mokyklai buvo skirta laiko teoriniam pristatymui bei trumpai praktinei veiklai. Po rytinės refleksijos projekto vadovė Rimanta Vaičekonytė ir koordinatorė Virginija Skučaitė pakvietė visus dalyvius keliems energiją pakeliantiems žaidimams bei į Vaizdinių teatrą, kuris padėtų pereiti prie projekto nagrinėjamų temų. Dalyviai nekalbėdami kūrė skulptūras, atspindinčias orumo, laisvių ir lygybės pažeidimus ir ieškojo būdų pakeisti situacijas taip, kad visų teisės būtų gerbiamos. Ši veikla atitiko paties Augusto Boalio Vaizdinių teatro taikymo principus, kai užsiėmime dalyvaujantys skirtingomis kalbomis kalbantys žmonės „susikalbėdavo“ vaizdinių bei kūno kalba.  


 

Pirmoji savo veiklas ir rezultatus pristatė Vilniaus Simono Daukanto gimnazija. Jos atstovės atskleidė, kad projekte įvardintos temos buvo nagrinėjamos ne tik mokykloje organizuojamų mini-konferencijų metu, bet ir prieš jas, atskirose klasėse, istorijos ir pilietiškumo pamokose.  


 

Vecsaules mokyklos Latvijoje atstovės pristatė savo atliktas veiklas, o visus projekto dalyvius pakvietė išmokti lankstyti gerves – taikos simbolį, linkint taikos tiek projekte dalyvaujančioms šalims, tiek ir šiuo metu sunkioje situacijoje esančiai Ukrainai.  


 

Kauno Milikonių vidurinės mokyklos mokytoja ir moksleivės papasakojo apie savo mokykloje įvykdytas veiklas, apsilankiusius svečius ir pakvietė į interaktyvų žaidimą, kuris taip patiko projekto dalyviams, kad vėliau visų pertraukėlių metu visi vėl rinkdavosi jo žaisti.  


 

Joniškio rajono Kriukų pagrindinė mokykla ne tik pristatė veiklas, bet ir parodė trumpą sukurtą filmuką apie Forumo teatro grupelės dalyvius savo mokykloje, o taip pat ir pakvietė pažaisti šilto ir jaukaus žaidimo, padėjusio dalyviams pasijusti dar artimesniems vieni kitiems.  


 

Rygos Ziemeļvalstu gimnazijos atstovas pasidalino ne tik projekto metu įgyta patirtimi, bet ir savo pamąstymais apie tai, kuo tokie projektai ar veiklos yra svarbios, koks jų pagrindinis tikslas, bei kuo svarbus yra patriotiškumas. 


 

Lenkijos Rostarzewo mokyklos atstovės pristatė ir situaciją Lenkijoje, dažniausius pasitaikančius skundus, susijusius su žmogaus teisių pažeidimais. 


 

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos mokytoja ir moksleivė išsamiai pristatė veiklas, mini-konferencijas bei jų temas, šių temų pasirinkimo istoriją bei pakvietė visiems piešimu išreikšti Augusto Boalio mintis.


 

Paskutinioji savo patirtį pristatė Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės technologinė mokykla. Po analizės to, kas pavyko gerai, o kur dar reikia tobulėti, ką sužinojo, o ką dar teks sužinoti ateityje, mokyklos atstovai pakvietė visus dalyvauti skaitant istoriją apie diskriminaciją, apie tai, dėl kokių absurdiškų priežasčių žmonės gali būti atmesti bendruomenės. 


 

Refleksijos metu visi dalyviai pasidalino tos dienos įspūdžiais, įgyta patirtimi, negailėjo pagyrimų vieni kitiems už jų nuveiktas veiklas, įvardino, ką iš to, ką išgirdo, norėtų pritaikyti savo tolesnėje veikloje.

 

Trečiąją dieną (spalio 2) po trumpos rytinės refleksijos ir teatro bei improvizacijos specialistės Silvijos Stonkutės vestų pratimų dalyviai susirinko į užsiėmimą, skirtą aptarti projekto rezultatams bei galimo tęstinumo kūrimui. Užsiėmimą vedė Lietuvos vaikų ir jaunimo centro neformaliojo švietimo organizatorė Jolanta Markevičienė. Užsiėmimo metu dalyviai dalinosi išmoktomis pamokomis ir grupelėmis kūrė galimus būsimų tęstinių projektų scenarijus. 


 

Iki pietų susirinko ir visi likę projekto dalyviai – t. y., prie mokytojo ir jaunimo lyderio iš kiekvienos mokyklos prisijungė ir visa Forumo teatro grupelė su mokytoju. Tolesnėse veiklose visi dalyvavo kartu. Perkusininkai Martynas ir Lina Sučylos dalyviams vedė afrikos būgnų pamoką, kurios metu buvo sukurtas pasirodymas, kitą dieną rodomas viešame renginyje Vilniaus autobusų stotyje. 


 

Pavargę, tačiau linksmi dalyviai po užsiėmimo keliavo į ekskursiją po Vilniaus miesto senamiestį ir įžymias vietas. Projektą finansuoja Europos Sąjungos programa Europa piliečiams
With the Support of the Europe for Citizens Programme of the European Union


Daugiau nuotraukų rasite: http://forumoteatras.lt/galerija/projekto-piliecio-kelias-baigiamoji-tarptautine-konferencija-2014-09-30-2014-10-03-257.htm

 

<< Atgal