Naujienos
Forumo teatras akcijoje „Visi skirtingi-visi lygūs”

Nacionalinis socialinės integracijos institutus rengė akciją Pabradėje

„Tarpusavio supratimas ir aktyvus dalyvavimas - iššūkis ksenofobijai”,

kurioje partneriais būti buvo pakviesta Forumo teatro programa.

Lapkričio 16 dieną netoli Pabradės traukinių stoties esantis pastatas skendėjo purškiamų grafiti dažų garsuose. Nacionaliniam socialinės integracijos institutui padedanti grafiti komanda  turėjo neįprastą užduotį – šūkiu „Visi skirtingi – visi lygūs“ neutralizuoti  jau du metus tiesiai prieš akis sustojus traukiniui atsiveriantį užrašą „Lietuva – lietuviams“. Dienai perkopus į antrą pusę, grafiti meistrų estafetę perėmė „Forumo teatras”. Jis beveik toje pat erdvėje – traukinių stotyje - gausiai susirinkusiems Pabradės gyventojams bei svečiams padėjo susimąstyti apie tarpusavio supratimą bei kartu ieškoti būdų kaip spręsti kylančius konfliktus.
Pabradės traukinių stotyje įsikūręs „Forumo teatras” netradiciniais metodais žiūrovą į veiksmą įtraukė neatsitiktinai. „Tolerancija – tai nėra vien žodis ar sąvoka, kuri pati savaime keičia visuomenę. Tai žodis - kviečiantis visuomenę veikti, nelikti abejingais kai čia pat klasėje iš kitos nei dauguma tyčiojamasi ar net prieš jį smurtaujama, - teigė renginį organizuojančios įstaigos - Nacionalinio socialinės integracijos instituto - projektų vadovas Arūnas Survila.
„Forumo teatro” metodas suteikė galimybę pasižiūrėti į savo aplinką ir skatino susimąstyti ar likdami abejingi skriaudžiant šalia esantį – elgiamės tinkamai. Matydami, kaip galima pakeisti situaciją žiūrovai galėjo pakeisti norimus aktorius ir pabandyti ištaisyti situaciją.
„Forum teatro” žiūrovai Pabradės traukinių stotyje išvydo tris situacijas – klasės engimą kitatautės mokytojos; patyčių iš kitos tautybės mergaitės ir mokytojos abejingumą; smurtą prieš  kitos orientacijos asmenis.
„Forumo teatras” atsisakydamas didaktikos mokė įžvelgti dažnai pasikartojančias problemas, ar nuspėti dar neiškilusias.
Idėja užpaišyti rasistinį užrašą „Lietuva – lietuviams“ kilo neatsitiktinai. Jau pirmadienį Lietuva minėjo Pasaulinę tolerancijos dieną. “Dėl Pabradės traukinių stoties teritorijoje esančio užrašo mes jau gavome ne vieną nusiskundimą. Kitų tautybių žmones, Lietuvos etninės mažumos dėl nesantaiką kurstančio užrašo jautėsi nejaukiai”, - pasakojo Arūnas Survila. Su šiuo užrašu Švenčionėlių gyventojai, ypač jaunimas, kurių etninė sudėtis labai skirtinga, taikstėsi jau du metus.
 
Pabrade važiuoja traukinys „Vilnius – Turmantas“. Juo keliauja, Vilniaus, Visagino, Švenčionių gyventojai. Be to, Pabradėje yra pabėgėlių centras. Sustojus traukiniui, rasizmą kurstantis užrašas, atsiveria tiesiai pro traukinio langus. „Mes reiškiame susirūpinimą, nes, šis užrašas kenkia ne tik Pabradės miesteliui, bet tai yra ir Lietuvos vizitinė kortelė, tiek prieš atvykstančius ES pareigūnus į Pabradės centrą, tiek pačius Pabradės pabėgėlių centro gyventojus”, - sakė Arūnas Survila.
daugiau info: www.visiskirtingivisilygus.lt 
 
Projekto partneriai:
Vš Į Menų ir mokymo namų - Jaunimo programa „Forumo teatras”
Grafiti komanda BPC

Draugai:
Švenčionių rajono jaunimo reikalų koordinatorius Kęstutis Savickas
UAB Pabradės kartonas
Pabradės traukinių stotis
Tarptautinė istorinio teisingumo komisija

<< Atgal